Odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed złożeniem roszczenia.

Udział w wypadku drogowym może być traumatycznym przeżyciem dla osoby poszkodowanej. W ramach takiego zdarzenia możesz być uprawniony do nie tylko odszkodowania za straty materialne, ale również za obrażenia ciała oraz do zadośćuczynienia za ból i cierpienie. Warto dobrze zrozumieć swoje prawa i dowiedzieć się, w jaki sposób możesz uzyskać odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Istnieją różne metody ubiegania się o wypłatę takich świadczeń. Wśród nich zgłoszenie roszczenia ubezpieczeniowego oraz pozew sądowy. W artykule omówimy, w jaki sposób kancelaria prawna pomaga uzyskać maksymalne odszkodowanie, które Ci się należy. Przede wszystkim poruszanie się po procesie prawnym dotyczącym obrażeń ciała lub śmierci po wypadku może być skomplikowane i przytłaczające. Sięganie po porady wykwalifikowanego prawnika, który pomaga przejść przez cały proces i wyjaśnia możliwości może znacznie usprawnić całą tę drogę.

Wypadki drogowe należą do najczęstszych zdarzeń, dlatego też postaramy się omówić je jak najbardziej szczegółowo. W sytuacji gdy zostałeś poszkodowanym uczestnikiem wypadku i starasz się o odszkodowanie, musisz zadbać o kilka kwestii. Podstawą prawną żądania odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu szkód na osobie są przede wszystkim art. 444 i art. 445 Kodeksu Cywilnego. Podstawą jest ustalenie sprawcy wypadku komunikacyjnego. Jeśli na miejsce zdarzenia była wezwana policja to ona wskazuje kto spowodował zdarzenie. W przypadku kolizji uczestnicy mogą spisać oświadczenie bez angażowania mundurowych.

Sytuacja, w której sprawca jest nieznany lub zbiegł z miejsca zdarzenia, nie przekreśla możliwości uzyskania odszkodowania. Możemy starać się o nie z UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Ważne jest zbieranie dokumentacji medycznej oraz wszelkich dowodów wydatków, poniesionych w związku ze zdarzeniem.

Za co można uzyskać odszkodowanie?

Przede wszystkim zwrot kosztów związanych z następstwami wypadków. Dotyczy to nie tylko naprawy samochodu, ale również procesu dochodzenia do pełni zdrowia i sprawności. Przykładem są faktury za leki, kołnierz ortopedyczny, a nawet utracony w związku z obrażeniami dochód. Innym roszczeniem jest zadośćuczynienie. Kwota roszczenia ma w pełni pokryć skutki doznanej krzywdy i zrekompensować cierpienie fizyczne i psychiczne, których doznał poszkodowany. Jest to zgodne z zapisami kodeksu cywilnego – Art. 444 § 1.

W przypadku uszkodzenia ciała, lub wywołania rozstroju zdrowia, naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego sprawca zobowiązany jest do naprawienia szkody. Powinien wyłożyć z góry kwotę związaną z pokryciem kosztów leczenia. Jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu:

§2. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo, jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.

§3. Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa.

Istnieje również możliwość dochodzenia stosownych roszczeń w przypadku, gdy wskutek wypadku komunikacyjnego śmierć poniosła osoba najbliższa. Podstawa roszczeń zależna jest od czasu powstania wypadku. Podstawą dochodzenia zadośćuczynienia będzie art. 446 § 4 KC. Regulacja ta przewiduje, iż sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Należy tu wykazać łączące więzi rodzinne, pokrewieństwa, jak i doznaną krzywdę.

Ile czasu mamy na uzyskanie odszkodowania?

Termin przedawnienia wynosi 3 lata i liczony od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz sprawcy – osobie obowiązanej do naprawienia szkody. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Istnieje możliwość dochodzenia jeszcze innych roszczeń finansowych w związku ze śmiercią poszkodowanego. Zgodnie z art. 446 KC, sprawca zobowiązany jest do zwrotu kosztów leczenia i pogrzebu osobie, która je poniosła. Ponadto może być przyznana renta, a dla najbliższych członków rodziny zmarłego stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej.

Kto wypłaca odszkodowanie?

W przypadku, jeżeli doszło do kolizji, odszkodowanie jak i zadośćuczynienie wypłaca Towarzystwo Ubezpieczeniowe sprawcy. Natomiast wypadek drogowy może również stać się przestępstwem, kiedy roztrój zdrowia lub uszkodzenia ciała trwają powyżej 7 dni. Wtedy musimy nastawić się na sprawę karną, w której sąd może orzec tzw. nawiązkę na rzecz poszkodowanego. Jest ona płacona bezpośrednio od sprawy wypadku.

Podstawą dla rozważań dotyczących stopnia uszczerbku na zdrowiu są przepisy art. 156 i 157 k.k. Zgodnie z w art. 157 § 2 k.k. lekki uszczerbek na zdrowiu to naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni. Średni uszczerbek na zdrowiu opisany został w art. 157 § 1 k.k., jako trwający powyżej 7 dni, lecz jednocześnie niebędący uszczerbkiem ciężkim w rozumieniu art. 156 § 1 k.k. Będzie tu chodzić o wszelkie sytuacje, w których powrót do pełni zdrowia będzie wymagał leczenia dłuższego niż tydzień.

Kiedy nie uzyskamy odszkodowania?

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy zachowanie poszkodowanego było jedyną przyczyną powstania szkody. Dodatkowo jeżeli doszło do przyczynienia się do wypadku odszkodowanie jest odpowiednio pomniejszane. Jeżeli Towarzystwo ubezpieczeniowe wydało w pierwszej decyzji odmowę warto skonsultować sprawę ze specjalistą. Po analizie może znaleźć sposób na odwołanie się i ponowne rozpatrzenie, które może skutkować wypłatą naprawdę wysokich kwot.

Co zyskujesz, dzięki naszej pomocy?

Kancelaria Omega, działa od 2005 r. z myślą o pomocy ludziom poszkodowanym, również założyliśmy Fundację Omega Pomagam. Rozumiemy, że może to być trudny proces i jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci uzyskać odszkodowanie, na które zasługujesz. Nasz doświadczony zespół prawników będzie z Tobą współpracował na każdym kroku, aby upewnić się, że Twoje prawa są chronione i otrzymasz godziwe odszkodowanie.

Masz pewność, iż kwoty będą adekwatne do tego, przez co przeszedłeś. Przede wszystkim damy Ci możliwość spokojnego dojścia do siebie, ponieważ prawnicy prowadzą sprawę od początku do końca –  możemy zająć się w Twoim imieniu wszelkimi formalnościami.

Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie. Zachęcamy do wypełnienia formularza lub kontaktu telefonicznego. Sprawy związane z odszkodowaniami analizujemy zupełnie za darmo. Na tej podstawie sprawdzamy w jakim zakresie jesteśmy pomóc i przedstawiamy ofertę dalszego postępowania.

Nasi Partnerzy